Jeśli nie jesteś obywatelem Unii Europejskiej lub państwa EOG (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) i planujesz studia w Niemczech, musisz złożyć wniosek o wizę w Ambasadzie Niemiec w swoim kraju ZANIM przyjedziesz do Niemiec . Bez dowodu ważnej wizy studenckiej niemieckie uniwersytety nie mogą Cię zapisać.
Obywatele, którzy nie muszą ubiegać się o wizę przed przyjazdem:
Obywatele niektórych krajów, takich jak Australia, Izrael, Japonia, Kanada, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Wielka Brytania i USA mogą wjechać do Niemiec bez wizy. To samo dotyczy obywateli Andory, Brazylii, Salwadoru, Hondurasu, Monako i San Marino, o ile nie poszukują pracy w Niemczech. Obywatele szwajcarscy również nie muszą ubiegać się o wizę wjazdową. Po wjeździe do Niemiec obywatele tych krajów muszą złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt (więcej informacji w sekcji „Zezwolenie na pobyt”).
Obywatele, którzy potrzebują wizy na studia w Niemczech, muszą przedłożyć SRH na początku studiów dowód na to (lub ważne niemieckie zezwolenie na pobyt, jeśli już mieszkają w Niemczech), aby móc się w pełni zapisać na studia i otrzymać dalsze dokumenty, usługi i wykłady. Przepis ten nie dotyczy obywateli, którzy nie muszą ubiegać się o wizę studencką przed przyjazdem. Należy pamiętać, że obywatele krajów, które potrzebują wizy na wjazd do Niemiec, również muszą złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt (więcej informacji w sekcji „Zezwolenie na pobyt”).
Skontaktuj się z Ambasadą Niemiec w swoim kraju, aby dowiedzieć się, czy potrzebujesz wizy na wjazd do Niemiec.
Rodzaje wiz
Proszę ubiegać się o długoterminową wizę krajową (D) w celu studiowania, jeśli jesteś studentem lub studentem na wymianę/studia za granicą, który planuje studiować w SRH Berlin przez co najmniej jeden semestr (6 miesięcy). Proszę sprawdzić ważność swojej wizy krajowej (90 dni lub 180 dni) zaraz po wjeździe do Niemiec, ponieważ przed jej wygaśnięciem trzeba zamienić wizę krajową na zezwolenie na pobyt (sprawdź datę stempla wjazdowego w paszporcie).
Niektórzy z Was ( szczególnie studenci z wymiany ) mogą otrzymać wizę krajową (D) ważną do 12 miesięcy zamiast 90-dniowej wizy krajowej (D). Obywatele spoza UE, którzy pozostaną w Niemczech krócej niż rok, mogą otrzymać taką wizę. Ponieważ powinien on obejmować cały okres Twojego pobytu, po przyjeździe do Niemiec nie będziesz musiał ubiegać się o zezwolenie na pobyt, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i wysiłek.
Uwaga: wiza krótkoterminowa (C) Schengen jest ważna tylko do 90 dni (tylko w celach turystycznych lub krótkich kursów) i nie jest ważna na studia w Niemczech i nie można jej zamienić na zezwolenie na pobyt.
Jeśli jesteś obywatelem, który nie potrzebuje wizy wjazdowej do Niemiec, musisz złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt w Niemczech w ciągu pierwszych 90 dni po przyjeździe do Niemiec (proszę sprawdzić pieczątkę w paszporcie).
Wymagane dokumenty
Aby móc ubiegać się o wizę studencką, potrzebujesz listu akceptacyjnego z niemieckiego uniwersytetu. Inne dokumenty wymagane do uzyskania wizy studenckiej to ważny paszport, aktualne zdjęcie, dowód wsparcia finansowego oraz dodatkowe dokumenty aplikacyjne.
Prawie wszyscy studenci ubiegający się o wizę muszą przedstawić dowód posiadanych środków finansowych, aby ubiegać się o wizę krajową. Muszą udowodnić, że są w stanie pokryć wydatki finansowe podczas studiów w Niemczech. Istnieje wiele sposobów na udowodnienie, że możesz sfinansować studia.
Możliwe są następujące formy dowodu:
- Twoi rodzice mogą złożyć dokumenty poświadczające ich dochody i majątek finansowy.
- Ktoś, kto ma stałe miejsce zamieszkania w Niemczech, może zagwarantować Urzędowi Rejestracji Cudzoziemców, że pokryje Twoje wydatki.
- Kaucję można wpłacić na zablokowane konto.
- Możesz przedstawić gwarancję bankową.
- Możesz przedstawić powiadomienie o przyznaniu stypendium od uznanego dostawcy stypendiów.
Pamiętaj, że zasady i przepisy wizowe mogą się znacznie różnić w zależności od kraju. Wiadomo, że w niektórych krajach zablokowane konto bankowe jest jedynym akceptowanym dowodem finansowym. Dlatego ważne jest, abyś jak najszybciej skontaktował się z Ambasadą Niemiec w swoim kraju.