Keystone logo

Adam Smith Business School, University of Glasgow

A logo

Wstęp

University of Glasgow, założony w 1451 r., Jest czwartym najstarszym uniwersytetem w świecie anglojęzycznym i otrzymał tytuł Scottish University of the Year 2018 . Glasgow to miejsce, które inspiruje ambitnych ludzi do odniesienia sukcesu. Miejsce, w którym pytające umysły mogą rozwijać swoje pomysły. Miejsce, w którym ludzie dokonują odkryć, które zmieniają świat.

University of Glasgow obejmuje wśród swoich absolwentów ojca ekonomii Adama Smitha , a Adam Smith Business School został nazwany na jego cześć. Naszym celem jest podążanie za jego dziedzictwem i tworzenie zmieniających świat absolwentów, którzy pozytywnie wpływają na kulturę i społeczeństwo.

Pomagamy przekształcać organizacje i kariery. Nasza firma tworzy inspirujących liderów, badaczy i specjalistów, których badania i relacje z przemysłem mają realny wpływ, wpływając na organizacje, które rozwijają się i rozwijają na całym świecie.

Szkoła ma potrójną koronę akredytacji i jest akredytowana przez Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB International), European Quality Improvement System (EQUIS), a Glasgow MBA jest akredytowany przez Association of MBAs (AMBA).

Dlaczego Adam Smith Business School?

Adam Smith jest uznawany na całym świecie za jedną z najbardziej wpływowych postaci ze szkockiego oświecenia i ekonomii. Nazwanie Szkoły Biznesu na jego cześć upamiętnia jego bliskie związki z Uniwersytetem i podnosi międzynarodową reputację Uniwersytetu.

Oświecony, zaangażowany i przedsiębiorczy

Angażując się w wielodyscyplinarne i prowadzone przez badania nauczanie, pobudzamy naszych uczniów do apetytu na krytyczne zapytania i naukę. Zachęcamy również, na podstawie planu zatrudnienia i zaangażowania, rozwój atrybutów i umiejętności absolwentów XXI wieku. Uznane na arenie międzynarodowej badania, które informują środowisko akademickie, politykę i praktykę, posuną naprzód Szkołę Biznesu Adama Smitha; jego rozpowszechnianie będzie informować o nauczaniu, kształtować naszą kulturę i zapewniać wpływ, promując jednocześnie tradycję szkockiego oświecenia i przedsiębiorczości.

University of Glasgow Business School szybko rozwija swoją misję, aby być znanym na całym świecie i wysoko cenionym zarówno za doskonałość nauczania, jak i wysokiej jakości badania. Nasz związek z tak wybitnym uczonym odróżnia uniwersytet i szkołę biznesu i pokazuje nasze interdyscyplinarne podejście do dyscyplin biznesowych.

Adam Smith i University of Glasgow

Smith opisał swój pobyt w Glasgow jako: „zdecydowanie najbardziej użyteczny, a zatem jak najszczęśliwszy i najbardziej honorowy okres w moim życiu”.

Adam Smith urodził się w 1723 roku w Kirkcaldy. Na uniwersytet w Glasgow wstąpił w 1737 r., Gdy miał czternaście lat. Powrócił na uniwersytet, najpierw jako profesor logiki w 1751 r., A rok później jako profesor filozofii moralnej, piastując to stanowisko do momentu opuszczenia życia akademickiego w 1764 r. Na bardziej lukratywne stanowisko nauczyciela / towarzysza młodego księcia Buccleuch .

To nie było jego ostatnie skojarzenie, ponieważ w 1787 r. Został wybrany rektorem uniwersytetu, aw liście z podziękowaniami zauważył, że pamięta swoje dni profesorskie jako „zdecydowanie najbardziej użyteczny, a zatem jak dotąd najszczęśliwszy i najbardziej honorowy okres w moim życie.' Oprócz kursów z filozofii i orzecznictwa dyskutował także o historii, literaturze i języku oraz publikował eseje o języku i historii astronomii. Ale najbardziej znaczącym innym produktem jego lat w Glasgow jest jego druga wielka książka, Theory of Moral Sentiments, która ukazała się w 1759 roku.

Cała praca Smitha jest głęboko zakorzeniona w filozofii moralnej. Rzeczywiście, prosty fakt, że końcowe wydanie Teorii uczuć moralnych , zawierające obszerne poprawki, ukazało się w 1790 roku, roku jego śmierci, mówi nam, że zaangażowanie Smitha w moralny punkt widzenia przetrwało obok publikacji The Wealth of Nations .

Dziedzictwo Adama Smitha

Smith jest przeciwnikiem prób kierowania „rynkiem”, ale tak naprawdę przeciwstawia mu się próba kierowania działaniami jednostki, jej „naturalna swoboda” do realizowania własnych celów na swój własny sposób. To samo jest „moralne” stanowisko i Smith nigdy nie rezygnuje z tej perspektywy. Stwierdza zatem, że podział pracy, jako niezamierzona zła konsekwencja, czyni głupca i ignoranta. Aby temu zaradzić, opowiada się za finansowanym ze środków publicznych systemem edukacji podstawowej. W podobny sposób rząd może regulować instytucje (w tym banki) w interesie publicznym.

Kowalem popularnej reputacji jest „ojciec kapitalizmu” , orędownik „sił rynkowych” i wierzący w coś, co nazywa się „niewidzialną ręką” w celu uzyskania optymalnych wyników ekonomicznych. Jednak jeśli rzeczywiście czytamy Smitha, te atrybuty mogą być postrzegane jako rażące uproszczenia. Gdyby zapytać, co Smith zrobiłby z „sekurytyzowanych pakietów pożyczek” , „toksycznych długów” i tym podobnych, to z pewnością odpowiedziałby, że praktyki te były sprzeczne z tym, czego próbował nauczać. Jego wszechobecna troska o filozofię moralną, która sprawiłaby, że skrytykowałby sposób prowadzenia współczesnej gospodarki. Gdyby był „ojcem kapitalizmu” , byłby rozczarowanym rodzicem.

Smith jest holistycznym myślicielem. Ekonomiczny element jego wizji jest tylko jednym z wielu i został wpleciony w całość jego myśli. Smith był nie tylko pierwszym ekonomistą, ale także subtelnym i znaczącym filozofem, świadomym i wyrafinowanym historykiem, uważnym i wnikliwym socjologiem oraz spostrzegawczym analitykiem kultury. Krótko mówiąc, oferuje widok bogatego i złożonego świata oraz zachowań człowieka w jego wnętrzu.

-Christopher J Berry, profesor teorii politycznej (emerytowany)

Lokalizacje

    pytania